E, pa, dobro, napravili smo malu pauzu za plaže na Kubi u prethodnom putopisu, pa se nadam da ste sada spremni za šetnju i za novi tekst „Havana Kuba: Stari grad“.
U glavnom gradu Kube ima toliko toga da se obiđe, da sam malo-malo, pa utrčavala u autobus iz Varadera (iz hotela je išao svakodnevno za prestonicu). Ponesem nešto sitnica, knjižicu o Kubi i fotoaparat, i eto me – ponovo virim iza ćoškova kolonijalnih zgrada!
Havana Kuba: Šta videti
Verovatno ste videli slike promenade Malekon, za koju mnogi kažu da je jedna od najpoznatijih znamenitosti Havane. To je šetalište uz obalu dugačko sedam kilometara, koje zapljuskuju visoki talasi kada je bura na moru, i gde se Kubanci sastaju, odmaraju, plivaju, pecaju. S jedne strane se nalazi more, s druge su zgrade različitih arhitektonskih stilova. Malekon je poznat i kao sjajno mesto odakle ćete posmatrati prelepe zalaske sunca.
Hodajući ovim bulevarom, na kraju stižete i do Starog grada koji je UNESCO proglasio kulturnim dobrom 1982. godine.
Trg Katedrale
Ovde se nalazi najveći kolonijalni centar u čitavoj Južnoj Americi i karakteriše ga hispano-andalužanska arhitektura. Najbolji način da obiđete kraj? Peške, naravno.
Krenula sam od Plaza de la Catedral, što je delovalo kao dobro polazište. Aristokratske vile i današnja Katedrala izgrađene su u 18. veku. Ovde će vas presresti i dama u kolonijalnoj nošnji, koja šeta pod lukovima crkve i nudi da vam čita iz dlana.
Katedrala je preimenovana 1796. u Catedral de San Cristobal de La Habana (Katedrala Svetog Kristofera od Havane), a u ovom su se zdanju, prema predanju, nalazile i kosti samog Kristofera Kolumba, i to od te godine do 1898. (Onda su prebačene u katedralu u Sevilji, išla sam i to da vidim.)
Kubanska barokna fasada je grandiozna, ima dva velika zvonika i sijaset stubova. Unutra se nalazi i velika drvena statua Svetog Kristofera.
Šarmantna arhitektura
Na Trgu se nalazi nekoliko simpatičnih zgrada. Tu je Palacio de los Marqueses de Arcos, sagrađena u 18. veku, u kojoj je sada umetnička galerija. Nekada je bila zgrada pošte i još možete da vidite originalno poštansko sanduče na spoljnom zidu.
Zatim, Muzej kolonijalne umetnosti, još jedna prelepa građevina kojom se Havana Kuba ponosi, sa plavim vratima i prozorima u kojoj su izloženi nameštaj i drugi predmeti iz onog vremena.
Levo od Katedrale je lokal „La bodegita del medio“ (tamo smo bili u jednom od prethodnih tekstova o kubanskom rumu), ali i Palacio de los Marqueses de Aguas Claras.
U unutrašnjem dvorištu i na samom trgu naći ćete bar-restoran sa svojevresnim francuskim uticajem. Ovde se zapravo nalazio poznati restoran „Pariz“ početkom 20. veka.
Plaza de Armas
Havana Kuba nije komplikovana za obilazak, naročito ne Stara Havana. Kada krenete desno prema Plazi de Armas, ubrzo ćete izbiti na Castillo de la Real Fuerza, zamak iz 16. veka sa širokim klancem. (Ovde sam „škljocnula“ nebrojeno puta!) Zamak je izgrađen da bi zaštitio grad od gusarskih napada, ali s obzirom na to da je ipak bio previše uvučen u zaliv, kasnije je promenio namenu i postao palata guvernera.
Na osmatračku kulu je 1634. postavljen vetrokaz poznat kao „La džiraldija“, što je ubrzo postao simbol Havane a vuče poreklo od seviljske Điralde.
Na ovoj Plazi se nalazi i mali park. Sa desne strane se vidi vila koja podseća na hram. To je „El templete“, izgrađen na mestu gde je, prema predanju, osnovan grad San Cristobal de la Habana 1599. godine.
Sa leve strane, pruža se Palacio de los Capitanes Generales, sada pretvoren u Muzej grada. Ovaj barokna palata podignuta je za nekadašnje kolonijalne vladare na Kubi. U dvorištu se nalazi i statua Kolumba.
Havana Kuba: Ulica biskupa
Ako prođete pored ove zgrade i nastavite duž Kaje Obispo (Ulica biskupa, u kojoj je nekad stanovao gradski biskup), i dalje ćete imati utisak da ste u muzeju na otvorenom jer idete mimo zgrada kolonijalne arhitekture koje su građene između 16. i 19. veka.
Usput ćete naići na nekoliko starih radnji, na poznatu staru apoteku, proći ćete i pored hotela „Ambos Mundos“, koji smo pominjali u Glimpse-u o Ernestu Hemingveju. Još jedno zanimljivo poštansko sanduče na obližnjoj zgradi, ovoga puta u obliku ljudskog lica i sa otvorenim ustima u koja se ubacuju pisma.
Kada izađete iz ovog bloka zgrada, videćete prelepu vilu iz 17. veka, poznatu po baroknoj kapiji koja je izrađena u Španiji, to je Casa de la Obra Pia (Kuća milostinje).
Plemić koji je ovde živeo u 17. veku, davao je svake godine prilog za pet devojčica iz sirotišta da bi imale novca da se udaju ili da se zamonaše. Kuća je izuzetno lepa, sa luksuznim sobama, nameštajem iz onog vremena i žutim zidovima. Nedaleko odatle, još jedna zanimljiva zgrada u Havani – Casa de los Arabes, sa tipičnim mavarskim dvorištem. (Više o mavarskom uticaju na Špance, pa posredno i na Kubu, možete naći u putopisima iz Andaluzije.)
Ma, samo izaberite gde biste pre, a sigurna sam da bi vam se svaka od ovih zgrada dopala. I to nije sve, čekajte samo dok stignemo do centra u sledećem tekstu, tamo ima još znamenitosti Havane.
Sledeći: KAPITOL I REVOLUCIJA (7)
Svi tekstovi SERIJE o Kubi