Dubai-glimpses-of-the-world

Tržni centri u Dubaiju

Koga god da pitate šta da obiđete, prvo što će vam svakako pomenuti jesu tržni centri u Dubaiju. Prvo ćete pomisliti da vam to i nije tako zanimljivo, to imate i kod kuće, pa odakle god da dolazite. Ako ste i namereni da ponešto i pazarite po povoljnijim cenama, ipak očekujete da ono malo vremena koliko ste ovde, provedete obilazeći pokoju znamenitost i ležeći na plaži.

No, setićete se – plažu smo već precrtali ako dolazite na „letovanje“ u Dubai, dok će vam za ono „šta videti u Dubaiju trebati više mašte i volje nego što ste očekivali, ali o tome u nekom od sledećih tekstova…

U svakom slučaju, iako ste se na pomen tržnih centara možda u prvom momentu namrštili, treba imati u vidu da je Dubai od njih napravio prave male gradove, te da takva „šoping iskustva“, kako Emiraćani vole da se pohvale, teško da možete imati još negde u svetu.

Tržni centri u Dubaiju

Jeste li za ronjenje ili klizanje?

Tolika koncentracija šoping centara u gradu koji se proteže nekoliko desetina kilometara duž obale i broji oko dva miliona stanovnika, više je nego zapanjujuća.

Tržni centri u Dubaiju
Kineski odeljak u Ibn Batuta „molu“

Arapi iz okolnih zemalja dolaze vikendom u kupovinu u tržne centre u Dubaiju, slivaju se kupci sa svih strana sveta, kako oni srednje klase, tako i dubljih džepova, a Dubai se pobrinuo da ima svega i za sve. Tokom letnjih meseci se u šoping centrima i šeta, kao da ste u Knez Mihajlovoj ulici u Beogradu. Prolazite pored raznoraznih radnji, na „ulici“ gungula, mešavina stranih jezika, sednete na piće ili ručak, odete u bioskop, platite račune i usput, naravno, ponešto i pazarite. Pored toga, upravo se na „trgovima“ ovih „malih gradova“ održavaju između ostalih i plesni performansi, organizuju se zabavne aktivnosti za decu. Ali, u njima ćete naći i ono što možda niste očekivali.

Jedan od najvećih šoping centara u svetu nalazi se upravo ovde, Tržni centar „Dubai“, poznatiji u engleskom prevodu kao „Dubai mol“, kako ga i Arapi zovu. Ima više od 1.200 prodavnica, nazivi velikih robnih marki šljašte sa svih strana, takozvanu „modnu aveniju“, sijaset kafića i restorana svih mogućih kuhinja sveta, poseban deo za trgovinu zlatom i oko 220 juvelirnica, luksuzan hotel, bioskop sa ogromnim platnom.

Dubai soping
TRŽNI CENTRI U DUBAIJU: Ogromna fontana u šoping centru „Dubai“

U tržnom centru dominira i ogromna fontana koja se proteže na četiri sprata, sa skulpturama muškaraca koji skaču u vodu. Decu će obradovati i zabavni park „SEGA Republika“, kao i „KidZania“, u kojem mogu da budu policajci ili vatrogasci i koji ima i sopstvenu valutu koju deca mogu da koriste. Ovde se nalazi i prostor za klizanje, veličine olimpijskog klizališta, na „trgu“ između brojnih kafića i restorana, ali i ogroman Dubai akvarijum, podvodni zoološki vrt. Čitav kompleks, iako je jedan od tržih centara u Dubaiju, nudi i mogućnost – ronjenja sa ajkulama i ražama.

„Njegova lokacija je možda neuobičajena – usred ’Dubai mola’, ali to vam je Dubai“, reći će vam ponosno jedan od vodiča.

Posetiocima se savetuje da koriste interaktivne ili odštampane mape kako bi se snašli u ovom „gradu“ kupovine, ali i vode i leda. No, nije samo „Dubai mol“ poznat po „rashlađivanju“ uz zimske i vodene zabave. Još jedno veliko „šoping iskustvo“ nalazi se u „Molu Emirata“ koje vas vodi na – skijalište i sneg u Dubaiju.

Skok „iz aviona“

Ni drugi šoping centri ne zaostaju, te se u „Tajms skver centru“ može naći takozvana ledena dvorana i prostor za planinarenje, u „Mirdif siti centru“ moći ćete da uživate u „Aj flaj“ iskustvu sa vertikalnim tunelima koji simuliraju vetar i bestežinsko stanje, odnosno – skok iz aviona. Tržni centar „Vafi“ napravljen je po ugledu na egipatske hramove i obiluje replikama stubova i hijeroglifa, „Deira siti centar“ još jedan je od prestižnih, modernih „molova“.

Dubai soping
TRŽNI CENTRI U DUBAIJU: Indija u „Ibn Batuti“

„Ibn Batuta“ dobio je ime po poznatom marokanskom učenjaku iz 14. veka koji je sa 29 godina proputovao svet od Mozambika do španske Granade, te od Kaira do Kine. Ovaj šoping „mol“ izdeljen je u sekcije poput iranske, kineske, indijske, andaluzijske, te je i svaki taj deo ukrašen tipičnim ornamentima, lampama, lusterima, fontanama.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Travel Writer (@danijelas_glimpses)

…I jezero

Pored šljaštećih „najvećih“, „najskupljih“ šoping centara, ima i onih koji su možda manji po gabaritu, ali su građeni u duhu mesta na kojem se nalaze, kakav je uostalom i pomenuti „Ibn Batuta“.

Posebno šarmantan je „Suk madinat Džumeira“, koji podseća na tipičnu arapsku pijacu (suk), sa drvenim svodovima, uskim hodnicima i radnjama orijentalnih zanata. Izlazi na mali „zaliv“, kojim se možete provozati u drvenom brodiću i s kojeg puca pogled na prepoznatljivi hotel „Burdž al Arab“.

dubai-travel-glimpses-of-the-world
Vožnja čamcem u Suk Madinat Džumeira centru

Drugi, „Suk al Bahar“, spojen je drvenim mostom sa „Dubai molom“, koji prelazi preko malog veštačkog jezera. Takođe, preko puta imitacije egipatske piramide u „Vafiju“ ulazi se u simpatičan „Kan Murdžan“, koji u centru ima restoran na otvorenom oko koga se nižu spratovi sa prodavnicama „Marokanskog kvarta“, „Turskog“, „Sirijskog“, sa tipičnim odevnim i predmetima za kuću, uz sav šarm arapskih rukotvorina.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Wafi City (@waficitydubai)

No, nije Dubai samo to, iako se kao takav najviše promoviše – bogat, glamurozan, uz luksuzne hotele, svetski poznate restorane i skupe automobile. Za one kojima oko trepće još za nečim više, možda egzotičnijim, autentičnijim (što prevazilazi tržne centre u Dubaiju), ako se uzme u obzir da se zemlja ipak nalazi na obodu Arabljanskog poluostrva, pravo mesto su arapske pijace u starom Dubaiju, gde vas konačno dočeka i nezaobilazno cenkanje.

Onda se podsetite da, iako se na ulici isključivo govori engleski i iako vas u svim mogućim radnjama, salonima, agencijama, gotovo svim kafićima poslužuju najčešće ljudi poreklom iz Azije, ipak ste u arapskoj zemlji. Jeste da Emiraćana ima manje od 20 odsto i da su nazivi ulica, metro stanica ispisani i na arapskom alfabetu, ipak – zbog tolike koncentracije stranaca, kako Azijata (75 odsto), tako i Evropljana – ponekad zaboravite gde ste došli!

Sledeći: SKIJANJE U DUBAIJU?!

Svi tekstovi SERIJE o Dubaiju

Preuzmite PDF vodič na svoj telefon:
Dubai-glimpses-of-the-world

Slični članci:

Ostavite odgovor

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Ako vam treba pisanje tekstova za sajtove ili štampana izdanja, na srpskom ili engleskom, ili biste želeli da se vaša zemlja/grad/turistička ponuda/let i sl. nađu na blogu, javite se da sarađujemo.

Unapred se radujem vašem mejlu.

Danijela Ćirović

Work-with-me
Work-with-me-002
Work-with-me-003

NABAVITE EKNJIGE PUTOPISA

eshop-sekcija-knjiga - Srpski

Sjajne priče na jednom mestu - elektronske knjige, brošure i razglednice.

INSTAGRAM