Nije teško obići Paksos i Antipaksos, kao i bilo koje drugo jonsko ostrvo, kad ste jednom stigli na ovaj deo grčke jonske obale. Smaragdna boja mora i beličaste plaže ovde idu uz šarmantna naselja i spektakularne plave pećine, do kojih može da se dođe samo brodom.
Inače, Paksos na grčkom znači „mir“, a Antipaksos, pa – „nemir“.
Paksos i Antipaksos mapa
PAKSOS GRČKA
Paksos Grčka (ili Paksi), odnosi se na malu grupu ostrva smeštenih južno od Krfa, još jednog jonskog ostrva (pored Pakosa), koje pripada takozvanoj grupi Eptaneze ostrva (ili jonskih „sedam“). Paksos je takođe i jedno od ostrva u Jonskom moru koja vredi posetiti, uzimajući u obzir da je i dalje relativno netaknuto kada je u pitanju međunarodni turizam.
Ostrvo je prilično malo, pokriva tek 19 kvadratnih kilometara i ima samo tri naselja (Gajos, Laku i Lagos). Poznato je po izuzetnoj boji mora.
Prema legendi, Paksos i sva majušna ostrva koja ga okružuju, stvorio je bog mora Posejdon. On je svojim trozupcem otkinuo deo Krfa i od njega napravio udobno mestašce za sebe i suprugu Amfitritu.
Ostrvo Paksos
Čovek može da zamisli koliko je ostrvo Paksos zaista opuštajuće mesto, sa svojim zabačenim plažama i bez bilo kakvih organizovanih aktivnosti. Pored plivanja, tokom jeseni i proleća kad su temperature prijatnije, može se otići i u šetnju unutar ostrva do malih crkava i mestašaca, a nabasaćete i na fin pogled na more. U oblasti Magazia postoji Muzej masline gde se čuva tradicionalna presa. Delovi ostrva koji se zovu Ozias i Glifada, imaju i sumporne termalne izvore sa vodom terapeutskog dejstva protiv različitih bolesti.
Grad Gajos
Glavno i najveće naselje na ostrvu je Gajos. Ovo je mesto gde se ukotvljuju svi brodovi, čamci i vodeni taksiji. Gajos je šarmantan gradić, ukrašen starom venecijanskog arhitekturom i brojnim restoranima i tavernama. Ovde mogu da se pojedu odlična pica ili pasta, ali i tradicionalna grčka jela poput suvlakija ili porcije girosa.
Crkva Analipsi nalazi se na centralnom trgu prestonice Paksosa. Njene zidove krase zanimljive ikone. Ona, pride, doprinosi raznobojnom prizoru koji vas prati kroz ulice čitavog naselja.
Ako imate malo više slobodnog vremena, svratite do Istorijskog i narodnog muzeja, koji se nalazi na šetalištu pored plaže u staroj zgradi iz 1906. godine. U njemu se čuvaju predmeti od klasičnih vremena do sredine 20. veka.
Ono što ćete odmah primetiti u luci Gajosa, jeste i bujno zeleno ostrvce Sveti Nikola, koje je ime dobilo po maloj kapeli. Prvobitno je napravljeno zbog zaštite od pirata, ali je na njemu u 15. veku izgrađen i venecijanski zamak, na samom vrhu.
Plave pećine Paksosa
Na zapadnoj obali Paksosa nalaze se brojne plave pećine. Neke od njih su toliko široke da čitav turistički brod može da stane unutra. Na primer, brod lako može da uplovi u plavu pećinu pod nazivom Ipapandi.
Plave pećine Paksosa mogu da se vide samo sa mora, tako da je najbolja opcija ili da se pridružite nekom od turističkih krstarenja ili da unajmite čamac u Gajosu. Najpopularnije pećine nalaze se blizu plaže Erimitis. Ovde sve turističke ture naprave pauzu za skakanje i plivanje.
Pećine su dobile ovaj naziv upravo zbog kombinacije belih litica i kristalno čiste vode, zbog čega more deluje kao da je tirkizne boje.
Ne treba zaboraviti plaže na Paksosu, ako se imaju u vidu smaragdne boje i egzotični pejzaži. Ovde treba posetiti plaže Mondodendri i Logos.
ANTIPAKSOS GRČKA
Egzotični prizori naročito dolaze do izražaja na malešnom ostrvu preko puta Paksosa – Antipaksosu. Najpoznatije plaže na Antipaksosu su Vutumi i Mesovrika na severu ostrva. Da biste od jedne do druge stigli pešaka, trebaće vam oko pola sata hoda. Turisti ovo ostrvo često pohode i zbog sjajnih uslova za ronjenje i lepih zavučenih uvalica.
Ostrvce Antipaksos nalazi se tri kilometara južno od Paksosa. Zauzima samo pet kvadratnih kilometra i gotovo da je nenaseljeno (sa manje od 50 stanovnika) i netaknuto. Ovde nema nijednog hotela i svoj automobil nećete moći nikako da prebacite do ostrva. Unutrašnjost je pokrivena vinogradima, na koja je Paksos naročito ponosan.
Kako stići na Paksos
Do Paksosa se može doći ferijem sa Krfa (oko pola sata vožnje), ili iz Igumenice (do sat i po ukoliko prevozite i auto). Postoje i turistička krstarenja, koja idu svakoga dana sa obale, i to iz Parge i Sivote. Najbliži aerodrom je na Krfu, tri kilometra od grada Krfa. (Možda vam je takođe zanimljivo da znate da do grčkih Meteora možete da dođete sa ovog dela jonske obale, i to za oko tri sata vožnje.)
Više je nego lako obići Paksos i Antipaksos, ako se uzme u obzir da iz Gajosa idu taksi-brodići svakih sat vremena, sve do kasno popodne. Vožnja od jednog do drugog traje tek 15 minuta. Možete da uzmete taksi-čamac ili da iznajmite brodić samo za sebe. Na Antipaksosu postoji i mala luka Agrapidija, iz koje ćete se lako kretati dalje po ostrvu.
A samo zamislite da čitavo letovanje provedete na Paksosu i Antipaksosu. To bi bilo pravo bekstvo od ostatka sveta, i to – u ušuškani raj usred Jonskog mora!
Čitava serija putopisa sa JONSKE OBALE
Sledeći: ŠTA VIDETI U PARGI
4 Odgovora
Da pozeli covek da odmah ode. Bez obzira na to da li je ovde bio ili ne. 😀 Salu na stranu, ovo mnogo zanimljivo zvuci. Trebalo bi Grcka da te unajmi za promociju. ???? Mnogo mi se svidja ovaj gradic Gajos. ❤️
Hej, hvala, baš lepo od tebe. 🙂
Da, ovakva mesta uvek oduševe. Jeste malo prevruće u sezoni (u julu i avgustu naročito), ali stvarno vredi posetiti oba ostrva. Čak mislim da bih volela ponovo da odem, i to baš kako sam i napisala – na neki duži odmor, u septembru recimo, u taj „ušuškani raj“.
I da, ne bih imala ništa protiv da me Grčka unajmi, hehehe. 😀
Kakav tekst! Obožavam ove tvoje putopise, posebno sa mesta za koja jedva da sam i čula. ???? Da li je moguće da to manje ostrvo nema ni 50 stanovnika? Sjajno! ????
Da, da ne veruješ. Mogu samo da zamislim kako bi bilo stvarno tamo provesti mesec dana, na primer. Sam taj osećaj da si negde „zavučen“ na ostrvcima… Prava izolacija, nema šta. 🙂
Hvala, mnogo mi je drago što ti se sviđa putopis. 🙂