Kada su u pitanju iskustva iz Parge, bila sam više nego prijatno iznenađena. Ovaj grad na obali Jonskog mora je izuzetno šarmantan sa lepim plažama, par zanimljivih tvrđava, ali ono što se meni najviše dopalo su svakako venecijanska arhitektura i uske uličice. A, evo i šta da vidite u Pargi.
Parga mapa
PARGA GRČKA
Parga Grčka nalazi se u regiji Epir na zapadu zemlje, između gradova Preveza i Igumenitsa. Iako se radi o malom gradu na obali, Grci za nju često kažu da odaje osećaj ostrva.
Kroz istoriju, Pargom su vladali Venecijanci, Vizantijci, Francuzi, Britanci. Za razliku od ostatka Grčke koja je vekovima bila pod kontrolom Turaka, ovaj deo zemlje, uključujući i Pargu, bio je pod uticajem Mletačke Republike sve do njenog pada krajem 18. veka. Otuda i prepoznatljivi stil kuća, te i Venecijanska tvrđava iznad grada.
Šta posetiti u Pargi
Ako se pitate šta posetiti u Pargi, obratite pažnju na nekoliko mesta koja ne treba propustiti. Ove posete treba da budu na listi onoga šta videti u Pargi – poseta venecijanskom zamku iz 13. veka i Ali Pašinom utvrđenju iznad grada.
Venecijanska tvrđava nadgleda grad, a izgrađena je da bi se sačuvala uvala. Stanovnici Parge su je prvi put podigli u 11. veku kako bi se zaštitili od Otomana i gusara.
Tokom idućih vekova, zamak je nekoliko puta bio rušen da bi ga Mlečani iznova i iznova obnavljali i ojačavali, i to u 13, 15. i 16. veku. Tvrđava je bila neosvojiva sve do početka 19. veka, čak i kada ju je snažno napadao Ali Paša od Janjine.
Obilazak ovog zamka neće doprineti vašem boljem iskustvu iz Parge samo zbog toga što je važan istorijski spomenik, već i zato što se odavde pruža prelep pogled na uvalu. Prošetajte kroz ruševine, kao što sam ja išla okolo, uživajte u pogledu na Pargu s jedne strane, i plažu Valtos s druge, ali ostavite vremena i da se odmorite na terasi restorana uz grčki „frape“ i vafle.
Zamak u Antusi ili Ali Pašina tvrđava se nalazi u blizini naselja Antusa na samom vrhu brda iznad Parge. Izgradio ju je turski vođa iz Janjine 1814. godine, kako bi nadgledao zaliv. Ovde i dalje mogu da se vide topovi koje je on onomad kupio od Rusa.
Parga je, naime, bila jedini deo Epira koji Ali Paša nije imao pod svojom kontrolom posle pada Mletačke Republike. Tada ništa nije mogao da učini, jer su grad branili Francuzi. Kada je pao i Napoleon 1814, Ali Paša je preduzeo prve korake.
Izgradio je utvrđenje na vrhu brda da bi mogao lakše da osvoji Pargu. Međutim, Britanci su 1814. od Francuza preuzeli oblast jonskih ostrva, zajedno sa Pargom. Samo pet godina kasnije, grad su prodali Ali Paši.
Parga zanimljivosti
Jedna od zanimljivosti Parge je svakako to što sam imala osećaj da svakoga dana mogu da pronađem novu uličicu. Venecijanske kućice živih boja krase pejzaž grada. Ovo je ono po čemu je Parga prepoznatljiva i što ste verovatno viđali mnogo puta na fotografijama.
Uske uličice su obično premale čak i da bi prošao motocikl, ili prosto imaju previše stepenica. Jer, Parga je čitava izgrađena na padinama planine. Zato kućice i deluju kao da vise sa brda, i kao da će se svakog trenutka stropoštati ka moru.
Zanimljivost Parge upravo jesu male ulice i prolazi sa radnjicama, barovima i restoranima. Svako malo ćete izaći na majušni trg sa nekoliko stolova obližnje taverne ili malom crkvom. Ako krenete strmim stepenicama uzbrdo, stići ćete do Venecijanske tvrđave. Ako nastavite da se spuštate stepeništem na drugoj strani brda, brzo ćete doći do Valtos plaže.
Još jedna Parga-zanimljivost je i crkvica Device Marije ili Panagia, do koje može čas posla da se dopliva. Nalazi se na malom ostrvu preko puta šetališta. Iznenadila sam se što plitko more lako može i da se pregazi na određenom mestu. Turisti su nosili stvari iznad glava (telefone i aparate), i išli u šetnju po ostrvu. Ovde ćete vikendom često videti i grčko venčanje.
Parga plaža
Lokalne plaže su svakako ono što popravlja iskustva iz Parge, jer ovo je, ipak, primorski grad. Najpopularnije i najbliže plaže su Valtos, Krioneri, Piso Krioneri i Lihnos. Posetioci vole da se upute i do plaža Sarakiniko i Ai Janjaki.
Valtos plaža Parga je jedna od najdužih ovde. Leži sa druge strane brda na kojem su poređane raznobojne kućice i zamak. S obzirom na njenu udaljenost (a treba vam oko 10 minuta pešaka da se popnete i spustite stešeništem iz centra), Valtos plaža je popularna ne samo među plivačima, već i među surferima.
Duž plaže ćete naći brojne restorane, kao i ležaljke i suncobrane poređane po pesku. Na Valtos plažu dolaze i skupe jahte i jedrilice, a njihovi vlasnici se ovde zaustavljaju da se okupaju ili izađu na obalu da ručaju.
Plaža Krioneri (što na grčkom znači „hladna“), je gradska plaža i prati šetalište. U nekom od kafića možete da popijete kafu, a onda se bućnete u prohladne vode Jonskog mora.
S obzirom na to da je najbliža (praktično je u centru grada), na ovoj plaži je često i gužva. Preko puta nje se nalazi malo ostrvo sa Panagia crkvom, što sam već pomenula.
Piso Krioneri (ili „posle hladne“ na grčkom), mi je bila omiljena plaža u Pargi. U stvari, to je mala uvala, koja se ušuškala sa druge strane grada, ako se gleda od zamka, i zaštićena je visokom stenom. Ne biste ni pretpostavili da se iza još jednog brda nalazi lepa plažica.
Čak je i prolaz ka plaži donekle neprimetan – više liči na neku stazicu između zgrada ili ka parkingu. Ali, kada izađete do plaže, oduševiće vas ono što vidite.
Piso Krioneri je mala plaža i nema mesta za puno suncobrana. Moj ritaul je išao ovako: dođem ujutru, uzmem ležaljku i bućnem se na miru dok još nema puno ljudi, a onda se popnem na simpatičnu terasu iznad plaže na kafu i tost. Dok mi je pogled bludeo preko plaže i nekoliko stena raštrkanih u moru, uspevala sam i da završim nekog sitnog posla.
Na plaži nije bila gužva i uvek sam mogla da uživam u zvuku malih talasa koji su zapljuskivali sitne oblutke. Ako bih ogladnela, mogla sam da sednem u još jedan restoran na samoj plaži. Tu sam se podsetila grčkog suvlakija.
Grčka jela u Pargi
Osim onoga što treba videti u Pargi, možda i ponekog izleta, krstarenja, a da bi iskustva iz Parge bila kompletna, ne možete a da ne probate nešto od grčkih jela. Brojni restorani nude razne kuhinje sveta, ali moja preporuka je da u svakom slučaju, probate neke od grčkih specijaliteta. Picu uvek možete da jedete i kod kuće, zar ne.
Dakle, osim suvlakija koji sam već pomenula, treba da probate grčku salatu, giros, čuvenu grčku musaku, ili njenu ovdašnju alternativu – paputsaki. Što se mene tiče, nisam odolela ni morskoj hrani, koje ovde ima u izobilju.
Parga, kako stići
Turisti često dolaze avionom do Janjine ili Krfa, ali onda i brodom sa obližnjih jonskih ostrva (Krfa, Lefkade itd). Domaće agencije uglavnom voze autobuske ture do Parge, te taj put može da se oduži i na više od 20 sati.
Iz Parge ćete lako da odete i na neki izlet, na krstarenje do Paksosa i Antipaksosa, ili da skoknete do ostrva Jonskog mora. Imajte na umu i da vam odavde treba tek tri sata vožnje da biste obišli grčke Meteore, a usput i poznatu reku Aheron koja vodi – u Podzemni svet.
Sledeći: ŠTA DA VIDITE NA KRFU
Čitava serija putopisa sa JONSKE OBALE
4 Odgovora
Bas sam se pitala da li vredi ici u Pargu i klackati se mnogo sati autobusom. Ali, vidim da ima svasta da se vidi. I bas je simpatican grad, kao neki italijanski. Svaka cast, odlican ti je tekst. ????
Daa, i mene podseća na italijansku obalu, na one šarolike kućice „okačene“ na litici na Amalfi obali ili u Liguriji. 🙂
I ja sam se dugo dvoumila za Pargu, i to možda baš zbog tih napornih autobuskih tura. Ali, činjenica je da u Pargu ne mora da se ide samo tako. Postoje u blizini i aerodromi, a može da se otputuje i autom. Ono što je sjajno jeste što može puno toga da se obiđe u okolini grada. Za mene – savršen odmor! 😀
Bravo, od svake destinacije napravis kao da je najlepsa na svetu. ❤️ Ponekad mi je lepse da putujem kroz tvoje putopise, nego uzivo, hahaha. I u pravu si, ona mala plaza deluje najprivlacnije. ???? Slike su ti prelepe. Drago mi je i sto ima i tebe na fotkama. ????
Hehehe, puno mi je srce kad čujem da sam uspela da prenesem lepe utiske, i da napravim od destinacije – najlepše mesto. 😀
Hvala i za kompliment za slike. Eh, da, počela sam malo više da se pojavljujem na fotkama. Šta se mora, nije teško. 🙂